گروه نرم افزاری بیان

بسم الله الرحمن الرحیم

مطمئنا تا حالا برای شما هم پیش آمده که بخواید یه عادتی رو تغییر بدید و در این کار شکست خورده باشید, درسته؟ حتی چند بار امتحان کردید و باز هم موفق نشدید.

در این مواقع دو تا اتفاق می افتد؛ یا این که کلا بیخیال تغییر می شوید یا سعی می کنید ادامه بدید و گاهی موفق می شوید ولی گاهی که حوصله ندارید یا به طور کلی حالتون خوب نیست به همون روال قبل بر می گردید و حتی به اشتباه فکر می کنید در مسیر درست و رسیدن به خواسته خود قرار دارید.

برای موفق شدن در تغییر عادت لازمه نحوه عملکرد مغز بدونید. به زبان ساده: در مغز سلول های عصبی وجود دارند که نورون نام دارند و با اتصالات عصبی خاصی بهم مرتبط می شوند. در مغز هر انسانی این اتصالات به صورت یک نقشه می باشد که شخصیت و عادات آن شخص را شکل می دهند.

برای تغییر هر عادتی مغز باید اتصالات جدید بین این نورون ها ایجاد کند و مسیر جدید بسازد و این ایجاد اتصالات جدید نیازمند صرف زمان و انرژی زیادی ست که باعث می شود مغز در برابر آن مقاومت کند و کار را برای ما مشکل کند. این صرف انرژی زیاد برای مغز علت سختی در ترک عادت است. چرا که مغز را خسته می کند.

کاری که باید انجام شود تا تغییر عادت شکل بگیرد، پا فشاری ست. استمرار در انجام کارهای جدید و ایجاد عادت جدید به مغز کمک می کند تا این اتصالات را بسازد و عادت جدید شکل بگیرد. چگونه این اتصالات جدید شکل می گیرند؟

وقتی کار جدید را شروع می کنیم برای انجام دادن، مغز از خود مقاومت نشان می دهد. این مقاومت زمانی احساس می شود که به کناره گیری از آن کار فکر می شود و یا نیمی از آن انجام می شود و رها می شود. اما در صورت تکرار دوباره و دوباره آن اتصال قبلی سست و اتصال جدید شکل می گیرد و با استمرار، اتصال جدید محکم تر و قوی تر می شود و در نهایت به شکل عادت، جزئی از زندگی روزمره می شود به طوری که دیگر حتی آن تغییر احساس هم نمی شود.

دانستن این مطلب به ما کمک می کند تا با پافشاری در شکل گیری عادت جدید به مغز کمک کنیم این اتصالات را بسازد و با جایگزینی عادت های خوب به جای عادت های قابل بهبود، زندگی بهتری را برای خود رقم بزنیم که به آینده و راه موفقیت نیز کمک شایانی می کند.

یک مثال که برای اکثریت افراد آشناست، آموزش رانندگی ست. در ابتدا باید یک راننده بیاموزد که چگونه اتومبیل را روشن کند و آن را به حرکت در بیاورد و سپس زمان دنده عوض کردن و نحوه آن و در آخر هم نیم کلاژ را یاد می گیرد به سختی می تواند همه این ها را در یک زمان انجام دهد و اتومبیل را کنترل کند. اما پس از مدتی تمرین و تکرار و آموزش و همچنین یادگیری قوانین، نه تنها به راحتی همه این کارها انجام می شود بلکه کارهای دیگر از قبل صحبت کردن، گوش دادن به موسیقی، چک کردن گوشی موبایل(البته با در نظر گرفتن خطرات آن) نیز در کنار آن انجام می شود بدون این که راننده حتی حس کند که در حال انجام همه این کارها به صورت هم زمان است.

اما دقت کنید؛ اصرار برای شکل دهی چند عادت جدید به صورت همزمان کار را خراب می کند و می بایست دانه دانه عادت ها را شکل داد.

ابتدا از یک کار ساده شروع کنید. مثلا اگر قرار است عادت صبح زود بیدار شدن شکل بگیرد نباید از ابتدا ساعت برای پنج صبح کوک شود. برای اولین بار، نیم ساعت زود از همیشه، و پس از چند روز نیم ساعت دیگر جلو آورده شود، تا کم کم به زمان مورد نظر برسد و عادت شکل بگیرد.

حدودا برای ساخت هر عادتی شصت و سه روز زمان لازم است. ۲۱ روز اول برای رهایی عادت قبلی همراه با تکرار آن. ۲۱ روز دوم برای شکل گیری عادت جدید و ۲۱ روز سوم برای جایگزینی کامل عادت جدید به جای عادت قدیمی.

راهکار دیگر برای شکل گیری بهتر یک عادت آن است که از شکل ساده آن شروع شود؛ مانند ورزش کردن. اگر از ابتدا با ورزشی سنگین شروع شود و بعد سختی رفت و آمد به باشگاه هم با آن همراه شود و همچنین ترافیک طاقت فرسا، ساعت های شلوغی, زود تر از آنچه باید و شاید رها می شود. پس بهتر است ابتدا از حرکات ساده و ترجیحا در خانه شروع شود.

با وجود شرایط فعلی کرونا این بهترین فرصت است. برای مثال می شود از یوتیوب و یا اپلیکیشن های ورزشی استفاده کرد و قدم در راهی جدید گذاشت. پس از گذشت مدت معین، عادت جدید را شکل داده ایم.

دوشنبه, ۸ شهریور ۱۴۰۰، ۰۵:۲۵ ب.ظ دیگر...
سینا فرامرزیان
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
گروه نرم افزاری بیان
تمامی حقوق برای گروه نرم افزاری بیان محفوظ است .